Třeboň

V Třeboni nezapomeňte navštívit

Pokud budete trávit svou dovolenou v našem penzionu U Sádek, určitě nezapomeňte navštívit dominanty města, atrakce a zábavné expozice.

Přímo v centru Třeboně můžete navštívit:

 • Renesanční zámek
 • Pivovar Regent
 • Kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí
 • Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé
 • Muzeum v Třeboni na náměstí
 • Botanický ústav - sbírka vodních mokřadních rostlin v Třeboni
 • Loutkové divadlo v Třeboni, kino, divadlo J.K. Tyla
 • Radniční věž s vyhlídkou
 • Dřevěné ZOO a Křivá zrcadla v Třeboni - od června 2020 je v Třeboni nová atrakce, která je určena rodinám s dětmi
  • na adrese U Světa 333
  • Sobota 6. a neděle 7. června  v čase 10.00 - 19.00
  • Od 13. června do 31. srpna otevřeno denně v čase 10.00 - 19.00
    

Zhruba 200 m od centra města pak můžete vyrazit na plavbu po rybníce Svět, nebo v centru města nasednout na motorový vláček a projet se po Třeboni. Vláček má v Třeboni několik zastávek, kdykoliv a kdekoliv můžete nasednout a za hodinu vystoupit na stejném místě. V průběhu jízdy se dozvíte spoustu zajímavých informací.


 

Zámek Třeboň

zámek TřeboňZámek v Třeboni patří k největším zámeckým komplexům v České republice, uvnitř se nachází více jak 100 obytných místností. V jeho prostorách ještě navíc sídlí oblastní archiv.

Tak jako většina takových staveb - zámky a hrady, vznikly z panského dvorce a postupně byly budovány do dnešních podob. Tak i Třeboňský zámek rostl od 14. století díky rodu Rožmberků. Roku 1602 si Petr Vok z Rožmberka zvolil Třeboň za své sídelní město a centrum zbytku Rožmberského dominia.

Dalším významným rodem, který Třeboň vlastnili, byl rod Schwarzenberků. Ti zde zanechali hrobku, která patří k symbolům města a je velmi navštěvovaná.

Zámek nabízí 3 prohlídkové trasy a historické expozice:

 • Rožmberské renesanční interiéry
 • Soukromá schwarzenberská apartmá
 • Konírna, psí kuchyně a kasematy

V prostorách zámku s dětmi můžete také navštívit:

 • Výstavu Vodníků z Třeboně - ve sklepních prostorách zámku. Je přístupná ze zámecké zahrady a lze zakoupit společné vstupné i pro expozici Erbovní bestie, která se nachází v těsné blízkosti.
 • Výstavu Erbovní bestie - spatřit můžete draka, Pegase, jednorožce a další bajné postavy. Najdete ji ve sklepních prostorách zámku.
 • Přírodovědnou expozici Dům přírody Třeboňska, kterou najdete v zámeckém parku. Je věnována přírodě a krajině CHKO Třeboňsko, lázeňství, rybníkářství a  vývoji hospodářského využívání krajiny. Líbit se bude hlavně dětem, díky voskovým figurínám, zvířátkům a videoukázkám bude návštěva expozice skvělá zábava.

 

Schwarzenberská hrobka

Schwarzenberská hrobka patří mezi nejzajímavější stavby v jižních Čechách. Nachází se v parku u rybníka Svět, cca 2 km od centra města a 2 km od našeho ubytování U Starých sádek. V průběhu léta se zde konají také kulturní akce a koncerty. V blízkosti se také rozprostírá přírodní koupaliště Ostende.

Určitě stojí za to ji navštívit a poslechnout si zajímavý výklad. V horní části hrobky je kaple, která vypadá jako menší kostelík. V dolní části pod kaplí a také pod terénem, je samotná hrobka s 26 rakvemi. Každý z členů rodu skrývá zajímavý životní příběh.

Hrobka je v roce 2016 otevřena 25. března - 30. října (denně kromě pondělí). Polední přestávka 11.45 - 12.45 hodin.

 

Kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí

V centru města, jen pár kroků od hlavního náměstí stojí bývalý augustiniánský klášter a kostel. Tvoří jej areál budov, který je tvořen z okruhu městských zdí. Byl založen bratry z Rožmberka v roce 1367 pro řád sv. Augustina.

Kostel je spojený s třeboňským zámkem tzv. "Dlouhou chodbou", chodba vede přes Budějovickou (Břilickou) městskou bránu a jižní křídlo kláštera a krytým mostem. Dříve sloužila pro vrchnost sídlící na zámku, aby měla snadný přístup na panskou kor při mších.

V kostele si můžete prohlédnout gotickou sochu třeboňské Madony z roku 1400. Jde o jeden z nejkrásnějších výtvorů českého sochařství. Zbytky impozantního gotického deskového oltáře Mistra Třeboňského se nyní nachází v Národní galerii v Praze.

Prohlídka kostela a kláštera je od 15.00 tyto dny: pondělí, středa, čtvrtek, pátek, sobota.

 

Pivovar Regent

Pivovar RegentV průběhu vaší dovolené nezapomeňte ochutnat místní pivo Regent. To můžete ochutnat přímo v pivovaru Regent nebo v některé z místních hospůdek. Pivovar Regent pořádá večerní prohlídky pivovaru s ochutnávkou piva a pivovarského chleba.

Prohlídky začínají ve hodin a konají se každý pátek a sobotu. Projdete se i úzkými pivovarskými podzemními chodbami, dozvíte se zajímavé informace o tom, jak a kdy pivovar vznikl, jaké jsou receptury typické pro toto pivo, jak se pivo skladuje atd.

Třeboňský pivovar patří k nejstarším pivovarům na Světě, první zmínky o jeho založení se datují do roku 1379. Zajímavostí je, že jeho nádvořím prochází 49 rovnoběžka.

Pivovar Regent nabízí rozmanitý sortiment, který zde vaří jeho majitelé od roku 2000. Základní surovinou je žatecký chmel a český slad. Pivo se zde vaří tradičními technologiemi, ochutnat můžete ležáky, tmavá a světlá piva, ale i nealkoholická či slazená piva. Přímo v prostorách pivovaru můžete navštívit pivovarskou terasu, kde si můžete pochutnat na točeném pivu, nabízí se i kvasnicové pivo.

Večerní prohlídky pivovaru

Každý pátek a sobotu od 21.00 hodin můžete navštívit pivovar a projít si zajímavé prostory s průvodcem. V letních měsících i každý den. Projdete se starým pivovarským podzemím, kde se vyrábí tradiční české pivo. Ochutnáte domácí chléb pečený s použitím pivovarských kvasnic a sladu.

Minimální počet na prohlídce je 10 osob. Rezervace na tel.: 777 357 090, 702 167 396.

Pivovar Regent najdete 1,5 km od našeho ubytování u Sádek v Třeboni, ještě než vstoupíte do historického centra města.

Procházky Třeboně s průvodci

Prohlídky města s historickými postavami můžete zažít v letních měsících v Třeboni. Navštívit můžete i večerní prohlídku pivovaru Regent, prohlídky divadla J.K. Tyla a další. Většina prohlídek začíná v centru města, tzn. opravdu kousek od našeho ubytování Třeboň U Starých sádek.

Podorbné informace o prohlídkách najdete v informačním centru města nebo na našich stránkách.

 

Akvárium Vratislavský dům

Nově otevřená stálá expozice sladkovodních ryb, která je připravena v historickém centru města ve Vratislavském domě.

Provozní doba:

 • úterý až neděle: 10.00 – 17.00
 • červenec a srpen: 10.00 – 18.00 

Vstupné:

 • dospělí: 45 Kč
 • děti, studenti, důchodci: 35 Kč
 • zvýhodněné rodinné vstupné
 • Pokladna, informace, možnost objednávek: 775 218 182

Výlovy třeboňských rybníků 2020

Přijeďte si užít krásné podzimní počasí a tradiční výlovy rybníků. Hlavním výlovem sezóny bude výlov rybníka Rožmberk ve dnech 12. – 15. 10. 2020.

 

Jaké jsou další termíny výlovů rybníků?

více

Přijeďte si užít podzim do Třeboně

Podzim v Třeboni bude krásný a bohatý na koncerty a sportovní akce. Přímo v Třeboni můžete navštívit zajímavou výstavu hub v zámecké galerii. Své síly můžete porovnat s ostatními sportovními nadšenci v běhu okolo rybníka Svět, nebo cyklovýlet Krčínův labyrint.

 

Na co dalšího se můžete těšit?

více

Tradiční slavnosti Třeboně v roce 2020

Srdečně vás zveme na některou z těchto tradičních akcí, které se konají pravidelně již několik let v Třeboni. Vyberte si tu, která je vašemu srdci a zájmu nejbližší, nebudete litovat.

více

Kontakty


+420 702 163 823

trebon@ustarychsadek.cz

Předpověď Třeboň

 

 

 

Doporučujeme: Dovolená v ČR

interieryokolírecenze PREVIO
facebook ubytování Třeboň U Sádekcheck-in
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím